Напорен резервоар се строи няколко дни между Мещица и Витановци
Той ще помогне на водата от язовир Студена да достигне до високите части на двете села и жителите им да не страдат в летните горещини от липса на питейна вода.
Заслугата това де се случи е на кмета на село Мещица Деян Станимиров и с активното съдействие на Станислав Владимиров, в качеството му на народен представител и бившия областен управител арх. Михаил Михайлов.
Резултатът е налице: държавата е заделила близо половин милион лева за изграждане на резервоара, който ще бъде завършен за два месеца. От него ще се ползват хората в Мещица, Витановци и Радина чешма.
Станислав Владимиров, кмета на Мещица Станимиров и екс областния управител арх. Михаил Михайлов бяха на мястото, където ще бъде разположено съоръжението – на хълма между селата Мещица и Витановци. Проектът е направен още през 2008 година, но така и не е изпълнен, каза кмета на Мещица Деян Станимиров.
„Довеждащата вода от язовир Студена захранва Мещица, Витановци и кв. Радина чешма. Но в горещите дни на лятото помпите качват директно водата и тя е недостатъчна за високите части на селото. Затова се налага създаването на напорния резервоар, който ще облекчи работата на помпите и ще задоволи нуждите на всички жители. Резервоарът ще е 500 кубика и се предвижда да бъде готов до 15 ноември тази година” каза Станимиров.
Това е един от жизненоважните проекти, които с арх. Михайлов бяхме поели като ангажимент. Досега не е подсигурявано финансиране за този проект, но кметът на Мещица със своята упоритост ни убеди, че това трябва да е приоритет, за който да лобираме пред изпълнителната власт в София” коментира бившия народен представител за пернишки регион Станислав Владимиров.
„Тъй като се търсеше проект, който да бъде финансиран и извършен в тази година, аз поисках от всички кметове да дадат готовите проекти, които имат за да бъдат представени за финансиране в Министерството. В случая радвам се, избрахме да финансират този, защото въпреки че това е един резервоар, той е много важен. При липсата на такъв резервоар помпите доставящи вода се натоварват максимално, след това има повреди по водопровода заради високото налягане. Този резервоар успокоява цялата система и дава възможност да се пълни нощно време, когато няма потребление на вода, а през деня това количество вода ще стига по естествен гравитационен път до населението”, обясни арх. Михайлов.
mirogled.com
Последни коментари
преди 8 години 9 седмици